RandevuAl

Bonding

Dişlerin şeklinin değiştirilmesi, aralıkların doldurulması veya çürüklerin, kırıkların estetik bir şekilde tedavisi için kompozit dolgu malzemelerinin kullanıldığı sisteme Bonding denir. Kompozit lamine veya estetik dolgu olarakta bilinen bu sistem ile diş yüzeyinden doku kaldırılmadan yalnız istenilen bölgelere bonding materyali ve diş rengindeki kompozit rezin ekleyerek tek seansta estetik çözümler üretilebilir.

Dişlerin üzerinden herhangi bir kesim yaptırmadan estetik çözümler bekleyen hastalar için çok uygundur. Çünkü bu tedaviye yakın sayılan porselen laminede diş kesimi gerekebilir. Ayrıca porselen lamine yapım süreci ve kullanılan malzeme gereği daha pahalıdır. Bunu karşılayamayan hastalar bonding sistemi ile daha hızlı ve daha ekonomik bir şekilde estetiklerine kavuşabilirler.

Bonding uygulaması estetik dolgulara verilen isimdir diyebilir miyiz?

Evet, bu sisteme estetik dolgular diyebiliriz. Mikrotil veya nano partiküller içeren kompozit ( estetik ) dolgular kullanılarak bonding uygulaması yapılır. Dişin rengi veya şekli değiştirilebilir..

Bonding uygulaması hangi durumlarda tercih edilir?

  • Dişler arasındaki boşlukların(diastema) kapatılmasında,

  • Dişlerin şekillerinin değiştirilmesi ( diş boylarının uzatılması gibi ),

  • Diş renklerinin değiştirilmesinde,

Bonding uygulaması doğal görünür mü?

Doğal dişlerin rengine ve yapısına uygun malzemeler kullanıldığı için doğal görünür.

Bonding uygulaması ağız içinde her bölgeye uygulanır mı?

Estetik amacıyla yapıldığı için genellikle ön dişlere uygulanır. Arka bölgelerde de kullandığımız vakalarımız oluyor.

Bonding uygulaması sonrası dişlerde renk değişimi olur mu?

Uygulanan madde kompozit olduğundan dolayı uzun dönemde renklenme görülebilir. Çünkü kompozit renklenebilen bir maddedir. Ama bu kişiden kişiye göre değişecektir. Çay , kahve gibi renklendirici maddeleri aşırı kullananlarda renklenme daha fazla olacaktır. Aynı zamanda kompozit dolgu yüzeyinin cilalanmasına da bağlıdır. Yüzey  ne kadar pürüzsüz ve cilalı ise renklenme o kadar zor görülür.

Bonding uygulamalarının ömrü ne kadardır?

Ortalama ömrü 5-10 yıldır.

Bonding uygulaması uzun süreli ve pahalı bir işlem midir?

Bonding işlemi için çoğunlukla 1 seans ( 1 saat ) yeterlidir. Yapılacak işleme göre seans sayısı değişebilir. Kullanılacak malzeme ve seçilecek tedavi türüne göre ücret değişiklik gösterebilir.