RandevuAl

Ortodonti

Ortodontik Tedavi

image

Ortodonti; diş ve çenelerin ideal konumlarına gelmesini amaçlayarak estetik ve fonksiyonu sağlamaya yönelik diş hekimliği dalıdır. Ortodonti ile çapraşıklık olan bölgelerin temizliği kolaylaştırılarak dişlerin sağlığı amaçlanırken hastalara güzel bir gülümseme de kazandırılmaktadır.

Ortodontik tedavi her yaştaki hastaya uygulanarak dişsel düzeltmeler yapılabilmektedir. Ancak iskeletsel değişimin arzu edildiği ortopedik tedavi, büyüme ve gelişim aşamasındaki bireylere uygulanabilmektedir. Yetişkin hastalarda iskeletsel değişim istendiğinde çözüm, cerrahi müdahale ile olmaktadır.

Bireyler hangi yaşta olursa olsun ortodontik problemler çözüme ihtiyaç duyarlar. Estetik sorunların ötesinde, çapraşıklık olan bölgelerin fırçalama ile etkili olarak temizlenememesi diş çürüklerine, dişeti rahatsızlıklarına ve dolayısıyla diş kayıplarına neden olabilmektedir. Alt ve üst dişlerin birbiriyle uyumlu kapanmaması sonucu dişlerde aşınmalar ve çene eklemi problemlerine sebep olabilmektedir.

Ortodontik tedaviler genel olarak şu yöntemler ile tedavi edilebilmektedir:

Braket ile Yapılan Ortodontik Tedaviler

image 

Ortodonti tedavisinde çok uzun zamandır kullanılan paslanmaz çelik esaslı braketlerdir. Metal görünümlü olmaları sebebiyle dişler üzerinde belirgin bir şekilde fark edilirler. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile metal braketler artık daha küçük yapıda üretilebilmekte ve böylece hastanın konforu arttırılmış ve braketlerin görünürlüğü bir miktar azaltılmıştır. Estetik görünümle ilgili dezavantajına rağmen metal braketler bugün hala en dayanıklı sistemlerdir.

 

 Lingual Ortodonti:

image

Ortodonti tedavi ihtiyacı olan bireyler bazen estetik kaygılardan dolayı tedaviden vazgeçebilmektedirler. Başkaları tarafından fark edilmesi mümkün olamayan lingual teknikte braketler dişlerin arka yüzlerine yapıştırılmakta ve tedavi gören bireyler bu süreçte özgürce gülümseyebilmektedirler.

 

İnvisalign (Telsiz Ortodonti):

image 

Bu yöntemde, dişlerdeki çapraşıklıkları gidermek amacıyla bilgisayar ortamında planlanarak seri haldeşeffaf plaklar üretilir. Bu şeffaf plaklar belli aralıklar ile değiştirilerek dişlerde düzelme sağlanır. Bu yöntemin avantajı, istendiği özel durumlarda hasta tarafından çıkartılabilmesi ve şeffaf olması nedeniyle hastayı rahatsız etmemesidir.

3 Boyutlu tasarım ve teknolojinin gelişmesi ile diş hareketlerini tespit edecek farklı yöntemler gelişmiştir. Şeffaf plaklar da estetik açısından gelinen en son yöntemlerden biridir. Şeffaf apareyler, kişiye özel hazırlanır ve hastanın dişlerini ideal ölçüye getirir.